Forum Fora o zwierzętach domowych i nie tylko Strona Główna
 
Rejestracja
 
Forum Fora o zwierzętach domowych i nie tylko Strona Główna FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
 
charakterystyka papug:

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Fora o zwierzętach domowych i nie tylko Strona Główna -> Ptaki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rasta




Dołączył: 04 Cze 2006
Posty: 59
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: z Polski :)

PostWysłany: Nie 22:35, 04 Cze 2006    Temat postu: charakterystyka papug:

Spośród licznych ptaków, których jest około 8700 gatunków, papugi ze względu na rozwiniętą inteligencję, barwne upierzenie oraz zdolności naśladowania mowy ludzkiej zjednały sobie największą rzeszę miłośników. Stanowią one bardzo stary ewolucyjnie rząd, wyraźnie różniący się od innych grup ptaków. Rząd papug (Psittaciformes) zawiera tylko jedną rodzinę - Psittacidae, grupującą 324 gatunki z 82 rodzajów. Należą one do trzech podrodzin: lor (Lorinae), kakadu (Cacatuinae) i papug właściwych (Psittacinae).



troche o falistej:

Papużka falista pochodzi z Australii. Jej naturalne środowisko to rozległe otwarte przestrzenie porośnięte krzewami, pojedynczymi drzewami oraz lasami eukaliptusowymi. Żyje w stadach, niektóre dochodzą nawet do kilku tysięcy sztuk. Forma dzika papużki falistej jest żółtozielona z czarnymi falistymi prążkami. Na głowie u młodych osobników prążki te sięgają aż do samej woskówki. W niewoli wyhodowano wiele barwnych odmian, można spotkać papużki faliste we wszystkich kolorach poza czerwonym.

Samce posiadają woskówkę koloru niebieskiego
odmiana albinotyczna różowoniebieską.






Samice posiadają woskówkę koloru brązowego
odmiana albinotyczna białobeżową.






Papużka falista osiąga 18-22 cm długości, jest najbardziej znanym i najczęściej hodowanym gatunkiem papug. W mojej hodowli pojedyncze pary trzymam w klatkach o wymiarach 75 cm x 50 cm x 65 cm (szerokość x głębokość x wysokość), oczywiście im klatka większa tym lepsza. Hoduję również papużki faliste w systemie stadnym, gdzie na jedną parę lęgową przypada około 0,7 m2podłogi woliery, której wysokość wynosi około 1,8 m. Papużki które mają co najmniej 12 miesięcy kojarzę w pary lęgowe, które odpowiednio dobieram, i obsadzam pojedyncze klatki. Natomiast w systemie stadnym do woliery wpuszczam samiczki z własnej hodowli, oraz zakupione u innego hodowcy samce ( dbając o to aby ptaki nie były ze sobą spokrewnione), gdzie papużki wybierają same partnera. Zawsze w wolierze trzymam nieparzystą ilość par lęgowych co moim zdaniem wpływa korzystnie na okres lęgowy.

Do papużek falistych stosuję budki lęgowe o wymiarach:
20 cm x 20 cm x 30 cm z otworem wejściowym o średnicy 6 cm, na dno wsypuję trociny z drzew liściastych na grubość 3 cm i mocno ubijam. W wolierze wszystkie budki lęgowe zawieszam na tej samej wysokości, a ilość budek jest zawsze większa niż par lęgowych co zapobiega licznym konfliktom związanych z wyborem miejsca gniazdowania. Natomiast w systemie klatkowym zawieszam jedną budkę na zewnątrz klatki, co ułatwia mi kontrolę gniazda. Samica znosi co drugi dzień 4 - 8 a nawet 10 białych jajek wielkości 19 x 14 mm .

W momencie zniesienia drugiego jajka samica rozpoczyna wysiadywanie, po 17 – 18 dniach wylęgają się pierwsze młode. W budce lęgowej młode są karmione przez oboje rodziców przez okres około 5 tygodni. Po wylocie z budki młode trzymam razem z rodzicami 10 dni a następnie przekładam do oddzielnej klatki.

o nimfie;

Nimfa, tak jak papużka falista pochodzi z Australii. Można ją spotkać na terenie całej Australii, za wyjątkiem wilgotnych terenów na obrzeżach tego kontynentu. W naturalnych warunkach, na australijskiej sawannie można spotkać niewielkie grupy tych papug, które odbywają dalekie wędrówki w poszukiwaniu pokarmu i wody.
Długość ciała wynosi od 30 do 34 cm. Forma dzika nimfy jest koloru szarego, sterówki oraz większe pióra pokrywowe są koloru białego, czubek oraz głowa jest żółta z pomarańczowymi plamami na policzkach.




U samicy oraz u młodych ptaków kolor żółty na głowie i na czubie wyraźnie zmieszany jest z kolorem szarym, a pomarańczowe plamy na policzkach są mniej intensywnie zabarwione.


Natomiast kolor głowy dorosłego samca jest wyraźnie żółty,
a pomarańczowe plamy na policzkach bardziej intensywnie zabarwione. W niewoli wyhodowano wiele barwnych odmian:

1. Perłowa.

2. Szek.

3. Cynamonowa.

4. Lutino.

5. Oliwkowa.

6. Białogłowa.

W mojej hodowli nimfy trzymam w klatkach o wymiarach: długość - 1m, szerokość - 1m, wysokość - 1 m. Moim zdaniem jest to minimum, jakie należy zapewnić dla jednej pary lęgowej tych papug. W środku, klatki maluję wapnem co najmniej dwa-trzy razy w roku, oraz zawieszam w nich świeże gałązki drzew liściastych (gałązki brzozy, wierzby, topoli, jabłoni oraz gruszy). Co trzy, cztery tygodnie wymieniam je na świeże, staram się to robić tak, aby za każdym razem do klatek zawiesić inny rodzaj gałązek.

Na dzisiaj tylko tyle reszte info postaram sie napisc jutro Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Fora o zwierzętach domowych i nie tylko Strona Główna -> Ptaki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
 
 
Regulamin